Studencki Obóz Letni WSR 2023

W zeszły weekend (22-24 września br.) studenci WSR Humanum w Warszawie wzięli udział w Obozie Letnim. Odbył się on na terenie 3 lokalizacji: Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy “Stara Dąbrowa” w Starej Dąbrowie, Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Plaża Trzciany w Trzcianach. Organizatorem obozu była Wyższa Szkoła Rehabilitacji Humanum w Warszawie. Program całego wydarzenia został podzielony na 3 dni praktyki oraz wiedzy, z czego każdy dzień odpowiadał innej lokalizacji.

W ramach pierwszego dnia odbyły się zajęcia teoretyczne związane z ratownictwem specjalistycznym w Polsce, obejmujące tematy takie jak struktury ratownictwa, organizacja działań w warunkach ekstremalnych, bezpieczeństwo w strefach zagrożenia oraz współpraca systemu PRM z innymi strukturami ratowniczymi. Następnie uczestnicy wzięli udział w zajęciach, które skupiały się na tematyce współpracy ze służbami siłowymi, ze szczególnym uwzględnieniem postępowania ratowniczego w obecności broni palnej. Pod koniec dnia miały miejsce zajęcia z ratownictwa weterynaryjnego, gdzie lekarz weterynarii przybliżał podstawy pierwszej pomocy dla zwierząt domowych, zwłaszcza psów.

Drugi dzień rozpoczął się wprowadzeniem do pracy z psami ratowniczymi i służbowymi oraz zapoznanie studentów z zasadami współpracy z przewodnikami psów. Następnie studenci zostali podzieleni na grupy i przeszli przez serię praktycznych ćwiczeń związanych z działaniami ratowniczymi w trudnych warunkach, takich jak ewakuacja poszkodowanych z gruzowiska, działania w zadymionym środowisku, deprywacja motosensoryczna, praca w całkowitej ciemności oraz ratownictwo w hałaśliwym otoczeniu festiwalu muzycznego.

Ostatniego dnia obozu studenci zostali wprowadzeni w tematykę ratownictwa wodnego oraz bezpieczeństwa nad wodą. Następnie zostali podzieleni na grupy, które odbyły różne praktyczne ćwiczenia związane z ratownictwem w wodzie, nauką węzłów, rzutami ratunkowymi, reanimacją topielców i poszkodowanych po skoku do wody oraz organizacją łańcucha ratunkowego. Ponadto, studenci mieli okazję zapoznać się z ratownictwem w trudnym terenie, korzystając z quadów z przyczepkami ratowniczymi.

Podczas licznych zajęć i praktycznych warsztatów nasi studenci pracowali na najnowocześniejszych sprzętach i pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. To był intensywny czas rozwijania umiejętności i pasji ratowniczych.

Dziękujemy wszystkim za udział i mamy nadzieję, że zobaczymy się w przyszłym roku podczas kolejnej edycji obozu!

* pakiet premium - płatny za każdy rok akademicki, zawiera: